به گزارش جام جم آنلاین،  صادق ضیاییان درباره شرایط جوی و میزان افزایش دما در خردادماه اظهار  کرد:در هفته جاری افزایش دما بین ۳ تا ۵ درجه سانتیگراد بیش از حد نرمال در  دامنه‌های شمالی رشته‌کوه البرز و رشته‌کوه زاگرس و نواحی غربی دور از  انتظار نیست.

وی افزود: در نیمه شرقی کشور به جز سواحل دریای عمان و شمال شرق دمای هوا از یک تا ۳ درجه سانتیگراد کمتر از حد نرمال خواهد بود.

ضیاییان  اضافه کرد: در دو هفته پایانی خرداد در دو سوی دامنه‌های البرز، شمال غرب و  دامنه‌های زاگرس بین یک تا ۳ درجه سانتیگراد دما بیش از حد نرمال و در  نواحی جنوب شرقی کشور دما در حد نرمال خواهد بود.

رئیس مرکز ملی  پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با بیان اینکه در هفته آینده دمای  هوا غالبا بیش از حد معمول خواهد بود، اظهار کرد: خردادماه تا اوایل  تیرماه در مناطق شمال غرب تا جنوب زاگرس، زاگرس جنوبی و البرز مرکزی افزایش  دمای یک تا ۳ درجه سانتیگراد بیش از حد نرمال مورد انتظار است.

به  گفته ضیاییان در نیمه شرقی و جنوب کشور دمای هوا بین یک تا ۳ درجه  سانتیگراد کمتر از حد نرمال و در سایر مناطق در محدوده نرمال پیش‌بینی  می‌شود.

وی ادامه داد: از اواخر خرداد تا اوایل تیرماه دمای هوا در  شمال غرب، بخش‌هایی از دامنه‌های جنوبی البرز و امتداد رشته‌کوه البرز و  دامنه‌های غربی رشته‌کوه زاگرس بین یک تا ۲ درجه سانتیگراد افزایش دمای بیش  از حد نرمال مورد انتظار است و سایر مناطق در محدوده نرمال قرار خواهد  داشت.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا  درباره دمای هوا در تیر و مردادماه اظهار کرد:از نیمه تیرماه تا نیمه  مردادماه میانگین دمای هوا در شمال غرب، دامنه جنوبی رشته کوه البرز، رشته  کوه زاگرس بین یک تا ۲ درجه بیش‌تر از نرمال و در مناطق شمالی دریای عمان  تقریبا شرایط دمایی نرمال و یک درجه کمتر از حد نرمال پیش‌بینی می‌شود.

وی  ادامه داد:از نیمه مرداد تا شهریور ماه میانگین دما در مناطق شمال و شمال  غرب بین یک تا ۳ درجه بیش از حد نرمال پیش‌بینی می‌شود و در نواحی ساحلی  دریای عمان که در سیستان و بلوچستان قرار دارد، دمای نرمال و مقداری بیش از  حد نرمال انتظار می‌رود.

به گفته ضیاییان، به طور کلی در بیشتر  نقاط کشور به خصوص نواحی غربی دمای بین یک تا ۲ درجه سانتیگراد بیش از حد  نرمال مورد انتظار است.

وی در ادامه درباره خیزش گرد و خاک در هفته  جاری اظهار کرد: طی این مدت فعالیت سامانه گرد و غبار شدیدی پیش‌بینی  نمی‌شود. بخش‌های مختلف کشور همچون خوزستان و استان‌های مرکزی و جنوب غرب  کشور به طور پراکنده پدیده گرد و غبار را با شدت بیشتری تجربه خواهند کرد،  ولی این گرد و غبار به شدت هفته گذشته نخواهد بود.

ضیاییان در پایان  درباره میزان بارندگی در روز‌های آینده تصریح کرد:طی روز‌های آینده در  مناطق شمال غرب کشور شاهد بارش‌های پراکنده خواهیم بود و در جنوب استان  سیستان و بلوچستان احتمال وقوع رگبار باران وجود دارد