شرکت زیمنس سفارش کلانی از مصر دریافت کرده است:  شبکه‌ای مدرن به طول 2 هزار کیلومتر برای قطارهای پرسرعت؛ تولید ۴۱ قطار  پرسرعت، ۹۴ قطار عادی و ۴۱ لوکوموتیو. این پروژه ۴۷هزار فرصت شغلی در مصر  ایجاد می‌کند.

شرکت زیمنس آلمان اعلام کرد که بزرگ‌ترین سفارش در تاریخ ۱۷۵ساله خود را دریافت کرده است.

به گفته رولاند بوش، مدیرعامل زیمنس قرار است که شرکت مستقر در مونیخ با  دو شرکت مصری ششمین شبکه ریلی پرسرعت بزرگ و مدرن جهان را در مصر ایجاد  کند.

زیمنس برای این منظور قراردادی به ارزش ۱/ ۸ میلیارد یورو امضا کرده است که شامل قرارداد ۷/ ۲ میلیاردیورویی سال گذشته نیز می‌شود.

شرکای این شرکت Orascom Construction و The Arab Constructors هستند.  هنگام امضای قرارداد عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر نیز حضور داشت.  اولاف شولتس، صدراعظم آلمان هم یک پیام ویدئویی ارسال کرد.

بر اساس اطلاعاتی که زیمنس منتشر کرده، احداث شبکه پرسرعت به طول ۲هزار  کیلومتر برای اتصال ۶۰ شهر مصر در نظر گرفته شده است. این قطارها در سه  مسیر با سرعت ۲۳۰ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند.

یکی از مسیرها به طول ۶۰۰ کیلومتر بین شهرهای بندری عین سخنه در کرانه  دریای سرخ و مرسی مطروح و اسکندریه در کرانه دریای مدیترانه خواهد بود،  مسیر دوم  بین قاهره و ابوسمبل در نزدیکی مرز سودان با بیش از یک‌هزار و  ۱۰۰ کیلومتر و  مسیر سوم هم با حدود ۲۲۵ کیلومتر طول بین اقصر و غردقه.

زیمنس موبیلیتی قرار است ۴۱ قطار پرسرعت، ۹۴ قطار عادی و ۴۱ لوکوموتیو باری برای این پروژه تولید کند.

 این قرارداد همچنین شامل زیرساخت‌های راه‌آهن، هشت انبار و محوطه حمل و  نقل و همچنین تعمیر و نگهداری قطارها و شبکه به مدت ۱۵ سال است.

برآورد شده است که این پروژه ۴۰ هزار فرصت شغلی در مصر فقط برای ساخت  شبکه ریلی ایجاد خواهد کرد. علاوه بر این پیش‌بینی می‌شود که در این کشور  حدود ۷هزار فرصت شغلی در زمینه تأمین و سایر بخش‌های پشتیبانی به‌وجود آید.